Almanach:Przekierowanie

Z Almanach

Do ustawiania przekierowań - czyli automatycznego odsyłania użytkownika do innego hasła - służy komenda "#REDIRECT".

Istotne jest aby:

  • komenda REDIRECT była napisana wielkimi literami
  • komenda ta była na samym początku hasła - wystarczy jeden znak przed komendą aby ona nie zadziała (np: _#REDIRECT [[Inne hasło]] nie działa)
  • za komendą również nie może już być żadnego znaku ((np: #REDIRECT [[Inne hasło]]_ nie działa)

Kiedy i jak stosować przekierowania?[edytuj]

  • W przypadku nazw alternatywnych warto zawsze zastosować przekierowanie, gdyż zwiększa to prawdopodobieństwo, że osoba szukająca danego zagadnienia na nie natrafi. Odpowiedź na to, która z potencjalnych nazw alternatywnych jest lepsza i powinna stanowić nazwę docelowego hasła można znaleźć w Almanach:Nazewnictwo i Almanach:Zasady. W przypadku, gdy istnieje kilka nazw alternatywnych równie dobrych w świetle zasad przyjętych w Almanachu, można hasło docelowe nazwać wg własnego uznania.
  • W przypadku zmiany nazwy strony czasami warto zachować przekierowanie na starej, nie do końca właściwej nazwie, ze względu na to, że mogą do niej istnieć już wcześniej zrobione linki na innych stronach.
  • Absolutnie nie należy stosować przekierowania ze stron z ewidentnie błędnymi nazwami - te będą bezwzględnie kasowane.

Jak edytować stronę przekierowującą?[edytuj]

Czasami występuje konieczność powrotu do edycji strony, na której jest założone przekierowanie (np. w celu zamienienia jej w Stronę ujednoznaczniającą). Dostęp do edycji strony przekierowującej jest trochę utrudniony. Jeśli chcemy normalnie wyświetlić taką stronę, to ona automatycznie przekierowuje nas do strony docelowej. Na szczęście na stronie docelowej, zaraz pod jej tytułem, jest link "Przekierowano z ..." Po kliknięciu na ten link następuje powrót do strony przekierowującej i można ją już normalnie edytować.