Mila piwna

Mila piwna (łać. mille - tysiąc) to dawna jednostka miary długości, wprowadzona prawdopodobnie po raz pierwszy przez króla Niemiec Henryka I Ptasznika w X wieku, podczas rozstrzygania jednego z wielu sporów prowadzonych między miastem a gminami i klasztorami dotyczącego monopolu handlu piwem.[1]

Oryginalnego zapisu tego prawa nigdy nie odnaleziono, jednak miasta powoływały się na ten przywilej, zgodnie z którym miały wyłączność produkcji i handlu piwem w obrębie jednej mili od murów miasta. Prawo mili piwnej zostało przyjęte wkrótce w całej Europie.

Jedna mila piwna to około 7,5 km. Początkowo była oznaczana jako 1000 podwójnych kroków. W Saksonii, a później, w całych Niemczech mila wynosiła właśnie około 7,5 km. W Czechach natomiast liczyła ponad 10 km (Trutnov).[1]

W Polsce[edytuj]

W Polsce mila piwna przyjęła się w momencie nadawania przez książąt i królów lokacji miejskich na prawie magdeburskim. Miasta w odległości jednej mili od murów posiadały wyłączność na prowadzenie rzemiosła i handlu w tym warzenia i sprzedaży piwa.

Współcześnie[edytuj]

Istnieje obecnie również konkurencja zwana milą piwną zaliczana do tzw. drinking games i polegająca na piciu piwa przed pokonaniem okrążenia na standardowej bieżni lekkoatletycznej (dystans 1/4 mili, około 400m.). Zazwyczaj zabawa trwa do czterech okrążeń, choć istnieje wiele jej wariantów - jak choć by do ostatniego zawodnika.

Bibliografia[edytuj]

  1. 1,0 1,1 "Gawędy o piwie", Primke Robert, Szczerepa Wojciech, Szczerepa Maciej, Egros 2007r., ISBN 978-83-89986-23-8