Krzesło nożycowe

Z Almanach
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Information icon4.svg

To jest tylko zalążek artykułu. Jeśli posiadasz wystarczającą wiedzę i materiały źródłowe, pomóż go nam rozwinąć!
Pamiętaj jednak o zasadach edycji artykułów.

Krzesło nożycowe

Krzesło nożycowe (zwane również krzesłem Savonaroli) składa się z szeregu deszczułek, złączonych jedną poprzeczką w środku i rozchylonych naprzemiennie - tworząc wraz z podłokietnikami i stopką - nogi krzesła. Dodatkowo występuje siedzisko utworzone z deszczułek lub materiałowe, czasami oparcie.

Nazwa pochodzi od pierwotnej, rzadkiej możliwości ich składania i ruchu jaki wtedy wykonują elementy krzesła (przypomina pracę nożycami). W późniejszym okresie mimo zachowania tej samej konstrukcji krzesła te nie mogły się już składać - np. ze względu na sztywne, jednolite siedzisko; przytwierdzone oparcie; specyficzny krój pierwszego szczebelka siedziska.

Krzesło to jest często mylone z krzesłem kurulnym, co nie jest dziwne - gdyż mimo różnych źródeł - w późniejszym okresie ich budowa uniemożliwiała jednoznaczne przypisanie do obecnych definicji. Prostą, acz dość sztuczną, metodą rozróżniania jest branie pod uwagę ilości szczebelków nóg - jeśli jest ich więcej niż wymagane minimum, cztery, jest to krzesło nożycowe.

Patrz również[edytuj]