Old Sword Play/Rozdział V - Rapier i płaszcz

Z Almanach
Wersja z dnia 09:10, 31 paź 2010 autorstwa Sauron (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Almanach-Old Sword Play 39-XIX.png

Rozdział V - Rapier i Płaszcz.[edytuj]

W tym ćwiczeniu płaszcz pełni funkcję broni defensywnej, tak jak poprzednio lewak lub puklerz. Płaszcz trzymano owinięty dwukrotnie naokoło lewego przedramienia, tak aby materiał zakrywał łokieć. Kołnierz płaszcza powinien tkwić w lewej dłoni, natomiast dolna część płaszcza powinna zwieszać się po zewnętrznej stronie przedramienia. To właśnie tą zwieszającą się częścią (a nie owiniętym przedramieniem) parowano ataki (Ryc. 30). [Chociaż Ryc. 31 pokazuje co innego! - przyp. tłum.]


RZUCANIE PŁASZCZEM.[edytuj]

Uważano, że w niektórych sytuacjach jest korzystnie zarzucić płaszcz na głowę lub broń przeciwnika. Wskazówki Marozzo dotyczące takiego użycia płaszcza są następujące:

Stanąć w niskiej trzeciej guardii (coda lunga ed alta) i wykonać dwa lub trzy pozorne, płytkie pchnięcia, jednocześnie odwijając płaszcz z przedramienia. Następnie podłożyć sztych rapiera pod płaszcz i, pomagając sobie bronią, rzucić płaszczem celując w twarz albo w broń przeciwnika (Ryc. 32).

Szermierze używający rapiera czasem posługiwali się jako bronią defensywną noszoną na lewej ręce grubą, skórzaną, sięgającą powyżej łokcia rękawicą. Sposób użycia rękawicy w pojedynku był niewątpliwie podobny jak płaszcza czy puklerza. W pracach mistrzów wzmianki o tej broni są bardzo rzadkie.

Ryciny[edytuj]

Rycina 30[edytuj]

Almanach-Old Sword Play 40-XIX.png
Ryc. 30: Guardia z rapierem i płaszczem. Za Alfierim.


Rycina 31[edytuj]

Almanach-Old Sword Play 41-XIX.png
Ryc. 31: Zasłona tercją i riposta w gardło. Za Alfierim.


Rycina 32[edytuj]

Almanach-Old Sword Play 42-XIX.png
Ryc. 32: Narzucenie płaszcza. Za Alfierim.