Fajka: Różnice pomiędzy wersjami

Z Almanach
(Utworzył nową stronę „== Patrz również == * Tytoń * [http://www.pfeife-tabak.de/Artikel/Pfeifenkunde/Tonpfeifen/tonpfeifen.html Historia fajek glinianych (po niemiecku)]”)
 
(Dodanie krótkiej historii)
Linia 1: Linia 1:
Najwcześniejsze odniesienia w źródłach, do palenia [[Fajka|fajki]] (w tym wypadku glinianej) w Europie, pochodzą z Anglii z  [[wikipedia:pl:Bristol|Bristolu]], z 1556 roku. Już w latach 80 [[XVI]] w. w Anglii, rozpoczęto ich produkcję, na wzór fajek palonych przez rdzennych mieszkańców nowo odkrytej Ameryki. Wczesne manufaktury były skoncentrowane w Londynie.
W 1604r. [[wikipedia:pl:Jakub_I_Stuart|Jakub I Stuart]] wypowiadał się przeciwko paleniu, włącznie z jego niekorzystnym wpływem na zdrowie.
Jednak pomimo tego i wysokich cen [[Tytoń|tytoniu]] popularność [[Fajka|fajek]] rosła. W latach 1624 do 1638 Londynie posiadał monopol na przywóz [[Tytoń|tytoniu]]. A do 1640 r. miał wyłączność na dostęp do odpowiedniej, głównie pozbawionej żelaza, gliny.
== Patrz również ==
== Patrz również ==
* [[Tytoń]]
* [[Tytoń]]
* [http://www.pfeife-tabak.de/Artikel/Pfeifenkunde/Tonpfeifen/tonpfeifen.html Historia fajek glinianych (po niemiecku)]
* [http://www.pfeife-tabak.de/Artikel/Pfeifenkunde/Tonpfeifen/tonpfeifen.html Historia fajek glinianych (po niemiecku)]
* [http://www.dawnmist.demon.co.uk/pipdex.htm "Prawie wszystko co mógł byś chcieć wiedzieć o fajkach glinianych" (po angielsku)]

Wersja z 09:33, 7 mar 2010

Najwcześniejsze odniesienia w źródłach, do palenia fajki (w tym wypadku glinianej) w Europie, pochodzą z Anglii z Bristolu, z 1556 roku. Już w latach 80 XVI w. w Anglii, rozpoczęto ich produkcję, na wzór fajek palonych przez rdzennych mieszkańców nowo odkrytej Ameryki. Wczesne manufaktury były skoncentrowane w Londynie.

W 1604r. Jakub I Stuart wypowiadał się przeciwko paleniu, włącznie z jego niekorzystnym wpływem na zdrowie. Jednak pomimo tego i wysokich cen tytoniu popularność fajek rosła. W latach 1624 do 1638 Londynie posiadał monopol na przywóz tytoniu. A do 1640 r. miał wyłączność na dostęp do odpowiedniej, głównie pozbawionej żelaza, gliny.

Patrz również