Księga Zawodów

Z Almanach

Księga Zawodów (niem. "Das Ständebuch") została opublikowana Frankfurcie nad Menem, w 1568 roku. Z tekstem autorstwa Hansa Sachsa (1494-1576) i ilustracjami Jost Ammen'a (1539-91). Posiada szczegółowy ilustracje, wykonane technika drzeworytu, różnych zawodów zawierające krótki ich opisy w postaci wiersza. Stanowi fascynujący wgląd w różne rzemiosła praktykowane w 16th-wieku w Norymberdze.

Hans Sachs urodził się w Norymberdze w 1494 roku. Był szewcem z zawodu, szkolonym również w sztuce "Meistersinger" co ułatwiło mu na komponowanie poezji i muzyki. Do czasu jego śmierci w 1576 roku, stworzył ponad 1700 prac. Były wśród nich komedie, poezje poruszające ówczesne problemy i krótkie przedstawienia z okazji różnych świąt religijnych.

W Księdze Zawodów, Sachs podkreśla znaczenie ciężkiej pracy i skromności jako przymiotów pobożnego życia i sposobu na osiągniecie harmonijnego społeczeństwa. Jego poglądy odzwierciedlają protestanckiej doktryny Marcina Lutra, którego poglądy zostały odrzucone przez Kościół katolicki w Norymberdze w 1522 roku.

Opisy Sachsa nie są całkowicie wiernym obrazem społeczeństwa w Norymbergi XVI wieku. W swych opisach poniża społeczność żydowską, nawet mimo wydalenia z miasta wszystkich Żydów do 1499 roku. Jego stosunek do pielgrzymów odzwierciedla jego sympatie protestanckie.

Bibliografia[edytuj]