Jak zrobić piastę do namiotu szprychowego

Piastę w namiocie szprychowym można zrobić (jak zazwyczaj) na wiele sposobów. Ponieważ nie zachowały się (lub nie zostały jeszcze odnalezione) żadne materiały związane z konstrukcja tego typu namiotów, nie ma jednego właściwego sposobu. Poniżej, prosty przepis na piastę z materiałów dostępnych w sklepach.

Zdj.1) Doklejanie trójkątów do podstawy piasty

Wydaje się, że najwłaściwsza formą była by piasta wycięta z jednego kawałka drewna z nawierconymi otworami na szprychy oraz na główny maszt namiotu. Wykonanie jej jest jednak bardzo kłopotliwe (potrzeba naprawdę sporego kawałka dobrego drewna, niespękanego, wytrzymałego etc.) a wersja klejona powinna być równie poprawna ze względu na materiały i technologie.

Na początek musisz zaplanować wielkość piasty jaka Ci będzie odpowiadać (proporcjonalnie do wielkości namiotu), ile szprych posiada namiot (lub będzie posiadać) i średnice szprych. Szukamy odpowiednio szerokich desek by zrobić górny i dolny okrąg. Na załączonym obrazku widać fragment piasty o średnicy 40cm. Ponieważ ciężko jest dostać materiał tak szeroki, możemy posłużyć się deskami klejonymi. W marketach budowlanych będą to parapety (droższy wariant oraz grubszy - 2,7cm) lub półki (tańszy oraz cieńszy - 1,8cm).

  • Wycinamy dwa koła (odrysować je można sznurkiem z ołówkiem i gwoździem wbitym na środku) - wyrzynarką lub piłą taśmową.
  • Dzielimy koło na równe trójkąty (w ilości równej ilości szprych) i poszerzamy każdą linię do grubości szprychy (jeśli szprycha ma 4cm średnicy, rysujemy linie po obu stronach już istniejących, w odległości 2cm - widać na zdj. 1).
  • Wycinamy otwór na maszt namiotu, w tym wypadku jest to kwadrat - może być również koło. Rysujemy przekątne kwadratu, przechodzące przez środek w połowie długości i pod kątem prostym (tak umiejscowimy kwadrat dokładnie na środku). Nawiercamy otwory na rogach i wycinamy wyrzynarką.
  • Z dodatkowego drewna wycinamy trójkąty równoboczne o wysokości (h) równiej długości promienia piasty, pomniejszonej o wycięty na środku kwadrat (czyli o 1/2 przekątnej tego kwadratu, lub długość promienia masztu namiotu - jeśli jest okrągły). Grubość drewna powinna być równa, lub odrobinę większa, od szerokości szprychy.
  • Przyklejamy trójkąty jak na obrazku (Zdj. 1), tak by pomiędzy nimi powstały tunele na szprychy - na tym etapie będą wystawać po za obręb koła.
  • Po przyklejeniu trójkątów wklejamy ograniczniki (niestety nie widać ich na zdjęciu), wszystkie w równej odległości od krawędzi koła, na końcu tunelu na szprychy (na nich będzie się blokować wsadzona szprycha). Ja wykorzystałem resztki odciętych szprych - szerokość będzie zawsze odpowiednia do tunelu.


Zdj.2) Sklejona piasta
  • Po wyschnięciu wszystkich elementów, przyklejamy drugą część piasty. Postaraj się by układ słojów górnego koła był przesunięty o 90o w stosunku do dolnego. W ten sposób w każdym kierunku będzie w miarę, równie wytrzymałe.
  • Następnie obcinamy wystające fragment trójkątów ponad obrys koła (wyrzynarką lub piłą taśmową).
  • Szlifujemy całe koło (szlifierka taśmowa lub oscylacyjna) (Zdj.3)
  • Konserwujemy piastę, w niniejszym wypadku pokostem lnianym rozcieńczonym terpentyną balsamiczną (Zdj.4)
Zdj.3)
Zdj.4)