Sybrand van Beest

Z Almanach
Wersja z dnia 11:28, 28 lip 2012 autorstwa Sauron (dyskusja | edycje) (Utworzył nową stronę „thumb|"Ulica w Hadze", ok. 1650r. ([[XVII wiek)]] Sybrand van Beest (1610-1674) malarz holenderski, uczeń [[wikipedia:...”)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
"Ulica w Hadze", ok. 1650r. (XVII wiek)

Sybrand van Beest (1610-1674) malarz holenderski, uczeń Adriaen van de Veene, członek gildii w Hadze (1640). Był jednym z założycieli konfraterni Pictura, związku malarzy haskich niezadowolonych z działalności gildii św. Łukasza. W latach 1659-1663 stał na czele tej organizacji. Ok. 1670 przeniósł się do Amsterdamu. Artysta pozostawał pod dużym wpływem pejzaży Jana van Goyena i motywów rodzajowych Isaaca van Ostade. Znany jest przede wszystkim jako autor scen rodzajowych z miejskimi targowiskami, zapełnionymi ożywionym tłumem. Artysta malował również sceny rodzajowe i historyczne.

Jego prace znajdują się m.in. w kolekcjach petersburskiego Ermitażu, Rijksmuseum w Amsterdamie, Mauritshiusa w Hadze oraz w Zamku Królewskim w Warszawie. Zgromadzone w muzeach w Sztokholmie, Rotterdamie i Stuttgarcie obrazy van Beesta również tematycznie nawiązują do jego ulubionych motywów targowych.