Old Sword Play/Przedmowa

Z Almanach
Wersja z dnia 00:02, 24 paź 2010 autorstwa Sauron (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)


Almanach-Old Sword Play 04-XIX.png

Przedmowa[edytuj]

Poniższe wykłady o szermierce bronią historyczną są kompilacją informacji zaczerpniętych z szesnasto-, siedemnasto- i osiemnastowiecznych prac różnych autorów. Moją intencją było, aby umożliwić zainteresowanym poznanie sposobów użycia broni historycznej bez konieczności pracochłonnego studiowania traktatów, z których wiele jest mało dostępnych i trudnych do zrozumienia z uwagi na język w którym zostały napisane. Tym, którzy uważają naukę metod posługiwania się nieużywaną współcześnie bronią za bezcelową z praktycznego punktu widzenia, zwracam uwagę że wykonywanie przedstawionych poniżej ćwiczeń jest korzystne dla doskonalenia nowoczesnej sztuki szermierki, ponadto z całą pewnością zajęcia z rapierem i lewakiem, mieczem dwuręcznym lub mieczem i puklerzem są doskonałym urozmaiceniem monotonii zwykłych lekcji szermierczych.

Przedstawione w tekście ćwiczenia mogą być także zastosowane jako rodzaj "pozorowanych walk" do użytku na scenie teatralnej.

Zakładam, że czytelnik interesujący się dawną szermierką, zapoznał się uprzednio z metodami posługiwania się współczesną bronią białą - floretem i szablą - pod kierunkiem kompetentnego nauczyciela.

ALFRED HUTTON.