Klaret: Różnice pomiędzy wersjami

Z Almanach
mNie podano opisu zmian
mNie podano opisu zmian
Linia 1: Linia 1:
[[Klaret]] (ang. "claret",  st. ang. "clarrey") od łacińskiego ''"clarus"'' (jasny, czysty, przeźroczysty) to czerwone wino z Bordeaux lub napój korzenny na bazie wina białego. Historycznie, od [[Średniowiecze|średniowiecza]], zwrot określał jasne czerwone (wręcz różowe) wino pochodzące z Bordeaux. W tym wypadku nazwa miała  
[[Klaret]] (ang. "claret",  st. ang. "clarrey") od łacińskiego ''"clarus"'' (jasny, czysty, przeźroczysty) to czerwone wino z Bordeaux lub napój korzenny na bazie wina białego. Historycznie, od [[Średniowiecze|średniowiecza]], zwrot określał jasne czerwone (wręcz różowe) wino pochodzące z Bordeaux<ref>{{cytuj stronę | url = http://www.winespectator.com/drvinny/show/id/46560 | tytuł = What is the origin of the Brits’ traditional nickname for Bordeaux wines as “claret”? | autor = Dr. Vinifera | język = en | data dostępu = 2014-07-25}}</ref>. W tym wypadku nazwa miała podkreślić jaśniejszą barwę tego trunku, od konkurencji z innych rejonów Europy.  W drugim wypadku, było to po prostu korzenne, białe wino przesączone przez worek z przyprawami - występujące w wielu wersjach i odmianach (można je skojarzyć z obecną forma tzw. "grzańca").
podkreślić jaśniejszą barwę tego trunku, od konkurencji z innych rejonów Europy.  W drugim wypadku, było to po prostu korzenne, białe wino przesączone przez worek z przyprawami - występujące w wielu wersjach i odmianach (można je skojarzyć z obecną forma tzw. "grzańca").
 
== Bibliografia ==
<references/>


[[Kategoria:Napoje alkoholowe]]
[[Kategoria:Napoje alkoholowe]]
[[Kategoria:Przepisy kulinarne]]
[[Kategoria:Przepisy kulinarne]]

Wersja z 16:03, 25 lip 2014

Klaret (ang. "claret", st. ang. "clarrey") od łacińskiego "clarus" (jasny, czysty, przeźroczysty) to czerwone wino z Bordeaux lub napój korzenny na bazie wina białego. Historycznie, od średniowiecza, zwrot określał jasne czerwone (wręcz różowe) wino pochodzące z Bordeaux[1]. W tym wypadku nazwa miała podkreślić jaśniejszą barwę tego trunku, od konkurencji z innych rejonów Europy. W drugim wypadku, było to po prostu korzenne, białe wino przesączone przez worek z przyprawami - występujące w wielu wersjach i odmianach (można je skojarzyć z obecną forma tzw. "grzańca").

Bibliografia