Almanach:Prawa autorskie

Z Almanach
Wersja z dnia 14:05, 25 sie 2009 autorstwa Sauron (dyskusja | edycje) (Utworzył nową stronę „Treść Almanachu jest udostępniana w oparciu o licencję GNU Free Documentation Licence. Udziela się zezwolenia do kopiowania, rozpowszechniania i/…”)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Treść Almanachu jest udostępniana w oparciu o licencję GNU Free Documentation Licence. Udziela się zezwolenia do kopiowania, rozpowszechniania i/lub modyfikację treści artykułów Almanachu Historycznego zgodnie z zasadami Licencji GNU Wolnej Dokumentacji w wersji 1.1 lub dowolnej późniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation.

Zasadniczo oznacza to, że artykuły pozostaną na zawsze dostępne na zasadach open source i mogą być używane przez każdego z obwarowaniami wyszczególnionymi poniżej, które zapewniają, że artykuły te pozostaną wolne.

Niekiedy Almanach będzie zawierać materiały tekstowe, dźwiękowe, graficzne lub inne, które są objęte innymi prawami autorskimi niż GNU FDL, a są udostępniane za zgodą lub na zasadzie "fair use". Informacja o prawach autorskich w takich przypadkach będzie zachowana w odpowiednim miejscu (stronie opisu grafiki, stronie Dyskusja: lub w historii artykułu). Należy zaznaczyć że włączenia grafiki i dźwięku może być w ten sposób wykorzystywane, informacje tekstowe o ile to tylko możliwe należy zastępować tekstem napisanym przez autorów Almanachu.

Obowiązki i prawa Autorów

Jeśli tworzysz lub edytujesz artykuły Almanachu wszystko co wpisujesz do artykułów jest objęte licencją GNU FDL. Aby mieć do tego prawo musisz :

  • mieć prawa autorskie do wpisanego tekstu (sam go stworzyłeś)
  • tekst pochodzi ze źródła, które zezwala na objęcie treści tekstu licencją GNU FDL np. jest to tekst "public domain" lub jest sam objęty licencją GNU FDL,
  • tekst pochodzi z utworu/źródła autorów zmarłych wiecej niż 70 lat temu (i nie zostały zastrzeżone prawa do dzieła na odrębnych zasadach) - dokładnie o zasadach publikacji starych utworów mówi "Prawo autorskie".

W pierwszym przypadku zachowujesz prawa do napisanego tekstu. Później możesz opublikować je gdzie indziej lub pod inną licencją, lecz nie możesz cofnąć licencji już udzielonej Almanachowi - ten tekst pozostanie na zawsze objęty licencją GNU FDL. W drugim przypadku musisz w jakimś miejscu na Almanachu umieścić informację o prawach autorskich i jeśli jest to tekst dostępny w sieci dołączyć do niego link zwrotny.

Pamietaj!

  • Cytowanie tekstów objętych prawami autorskimi jest zgodne z prawem, o ile umieścisz notę bibliograficzną (to w dużym uproszczeniu)!
  • Prawa autorskie muszą zawsze być gdzieś odnotowane (z danymi właściciela praw i datą udzielenia pozwolenia).
  • Informacja nie jest objęta prawem autorskim, dlatego jest zupełnie dozwolone wykorzystanie informacji zawartej w jakiś źródle (np. w encyklopedii) przetworzeniu jej w sposób twórczy i zamieszczeniu w Almanachu.

Prawa i obowiązki użytkowników Almanachu

Jeśli użytkownik Almanachu chce wykorzystać materiały w niej zawarte może to zrobić zgodnie z GNU GFL, czyli :

  • dzieła w których są wykorzystane muszą same być objęte licencją GNU FDL
  • należy zaznaczyć informacje o autorstwie pobranego materiału z Almanachu Historycznego (wraz z linkiem do niego)

Jeżeli w wykorzystanych materiałach z Almanachu są treści objęte innymi niż GNU FDL licencjami, użytkownik musi spełnić wymagania zawarte w tych licencjach.

Co zrobić jeśli znajdziesz przypadek naruszenia praw autorskich

Nie jest zadaniem autorów podejmować kroki w wypadku naruszenia praw autorskich. Najlepiej poruszyć tę sprawę na stronie Dyskusja: danego artykułu z podaniem URL-u lub informacji o przyczynie podejrzenia naruszenia tych praw. Administratorzy ocenią ten przypadek i podejmą odpowiednie kroki (na przykład skasują lub wyślą Almanach:Szablon_zapytania_o_prawa_autorskie).

Niektóre przypadki podejrzenia naruszenia praw autorskich mogą być tylko fałszywymi alarmami. Może się okazać, że treść zamieścił sam autor oryginalnego tekstu i nie występuje w tym przypadku naruszenie praw autorskich. Zawsze lepiej zostawić jakąś notkę o tym w stronie Dyskusja: danego artykułu aby zapobiec następnym fałszywym alarmom.

Jeśli rzeczywiście doszło do narusznenia praw autorskich, któryś z administratorów, usunie ten tekst i zamieści notatkę o tym w Dyskusji:. Jeśli zezwolenie zostanie uzyskane później od autora, będzie można tekst artykułu odtworzyć.

W przypadkach osób nagminnie naruszających prawa autorskie, po stosownym ostrzeżeniu, dostęp danej osoby do Almanachu może zostać zablokowany.