Nugat

Z Almanach
Plik:Nougat-damascene.jpg
Nugat z pistacjami w płatkach róży

Nugat to deser składający się z miodu lub/i syropu cukrowego, ubitego białka z jajek i dodatków w postaci orzechów, lub rzadziej kandyzowanych owoców. Pochodzenie samej nazwy nie jest jednoznaczne i najprawdopodobniej powstało na terenach obecnej Francji ze słów języka prowansalskiego pan nogat (chleb z orzechów) lub łaciny nux gatum (orzechowe ciasto). Może też pochodzić od francuskiego określenia "tu nous gâtes" - "rozpieszczasz nas".

Konsystencja nugatu różni się zależnie od przepisu i miejsca pochodzenia, od ciągnącej się i żującej do twardej i kruchej. Skład deseru również nie jest ścisły, przez co nie można jednoznacznie określić gdzie przygotowano go po raz pierwszy. W wielu regionach świata istnieją różne słodycze, które można uznać za odmiany nugatu jednak posiadają odrębną historię i lokalne nazwy. Mamy więc włoski i hiszpański Turrón, perski Gaz afrykański Kurtzati czy turecki Nogha.

Historia

Ponieważ nie ma jednoznacznie określonego składu i konsystencji nugatu, wiele deserów może być uznanych za jego pierwowzór. Przyjmując że podstawowym składnikiem jest miód i białka jajek poddane obróbce termicznej z dodatkiem orzechów - pierwszą znaną wzmiankę takich przysmaków znajdziemy w Rzymskich przepisach z IV wieku.[1]

Bibliografia