Almanach:Bieżące wydarzenia
Rok MMX (2010)
1 października, wtyczka do wyszukiwania w FireFox
Od dzisiaj można dodać do FireFox'a (i innych produktów zgodnych z OpenSearch) wtyczkę ułatwiająca wyszukiwanie artykułów w Almanachu. Wystarczy że będąc na dowolnej stronie Almanachu, w okienku wyszukiwania rozwiniemy listę wyszukiwarek i klikniemy Add "Almanach (pl)".
24 czerwca, "Filmy w Almanachu"
Dwa nowe rozszerzenia umożliwiające prezentowanie filmów w Almanachu. Pierwsze, pozwala na bezpośrednie przesyłanie filmów w otwartym formacie Ogg do Almanachu. Animacje wbudowuje się w stronę identycznie jak dotychczas obrazki i są wyświetlane przez dowolną przeglądarkę z obsługą HTML5 (przykład). Druga wtyczka umożliwia zamieszanie filmów w postaci odnośników z serwisu YouTube (np. Węgiel drzewny).
13 maja, Nowe rozszerzenie
Doinstalowałem nowe rozszerzenie, MultiSearch pozwalająca na wyszukiwanie artykułów przynależących do kilku kategorii jednocześnie (np. w celu znalezienia obrazów z kategorii "Kategoria:XVII" i "Kategoria:Ubiór" - czyli reprezentacji strojów w XVII wieku). <Sauron 20:54, 14 maj 2010 (UTC)>
26 lutego, Małe statystyki
Almanach posiada obecnie 353 ilustracje, zajmujące ok. 256MB. Utworzone są 121 artykuły w 43 kategoriach. Średnia ilość unikalnych, dziennych odwiedzin to około 180 sesji i 50MB przesłanych danych. <Sauron 10:08, 26 lut 2010 (UTC)>
4 stycznia, Nowe rozszerzenia i zmiana strony głównej
Nowe rozszerzenia RandomImage i IncludeArticle, po drobnych modyfikacjach dodane do Almanachu i załączone na stronie głównej do prezentacji losowego artykułu i ilustracji.
Rok MMIX (2009)
25 Sierpnia, Przenosiny na nowy silnik
Z wielu powodów, a głównie z braku możliwości upgradów istniejącego silnika MedaWiki (był bardzo intensywnie zmodyfikowany bez zachowania kompatybilności z główną gałęzią) - przełączyliśmy Almanach na nowa wersję MedaWiki 1.15. Zostały skopiowane wszystkie stare artykuły. Nie została skopiowana baza użytkowników (za dużo pracy, a i tak niestety większość z Was nie logowała się od bardzo dawna - na życzenie mogę przenieść dane).
Rok MMVI (2006)
26 Października, Czyszczenie
Przegląd części funkcjonalności Almanachu. Poprawki w celu lepszej indeksacji przez przeszukiwarki. Aktualizacje wynikające ze zmian w systemie.
Rok MMV (2005)
17 Sierpnia, Ogólnie zaległe informacje
Serwer w międzyczasie zmienił swoją lokalizacje (z moją - Sauron) zmianą pracy. Równocześnie moja ostatnia aktywność była bardzo znikoma ale niebawem się zrehabilituję! :) Zakończyliśmy ankietę odnośnie tego co sądzicie o Almanachu - niebawem wynik i krótkie podsumowanie.
Rok MMIV (2004)
16 stycznia, Dodany moduł ankietowy i ankieta
Dodałem moduł ankietowy oraz pierwszą ankietę. W związku z tym, że od około tygodnia Almanach jest wyszukiwalny z poziomu Google, pojawia się wiele nowych osób - ciekawi jesteśmy ich opinii na temat naszej pracy...
Rok MMIII (2003)
25 grudnia, Zmiana serwera dla Almanachu
Ze względu na niestabilność poprzedniego serwera przeniosłem silnik Almanachu i jego zasoby graficzne na inny serwer (baza pozostaje gdzie była). Do poniedzialku (29 grudnia) może w związku z tym, brakować pewnych obrazków w hasłach.
8 grudnia, Nowe forum FREHy "Almanach Historyczny"
Po uzgodnieniach z Watcher'em z FREH'y, otworzyliśmy forum "Almanach Historyczny" - zakładamy iż będzie można tam podyskutować o proponowanych zmianach, rozstrzygać sytuacje sporne lub po prostu zasięgnąć rady większego grona. Mam również nadzieje iż umożliwi to w jakimś stopniu zintegrowania FREH'y i Almanachu Historycznego.
29 listopada, Zmieniliśmy cały "layout" Almanachu na nowy...
Mam nadzieje że z pozytywnym skutkiem. Autorem nowego projektu graficznego i logo jest Adam Dzidowski
20 listopada, Otworzenie Almanachu dla ludzi z zewnątrz i czekamy na odzew...
Po licznych zmianach w Almanachu o których można poczytać tutaj, postanowiliśmy otworzyć go dla ludzi z zewnątrz. Jak na razie, mimo wielu odwiedzin odzew jest niewielki a większość ludzi usilnie stara się nie czytać wstępu i szukać informacji o "cepach", "karwaszach"...
12 listopada, Pierwsze próby z silnikiem Wikipedii i zmiany kodu w kierunku pierwotnych założeń Almanachu
Po próbach wszystkie co jest dostępne na rynku Open Source i szacowaniu za i przeciw stworzenia wszystkiego od początku wybór padł na Wikipedię. Jako jednak, że posiada ona bardzo otwarty system edycyjny, brak motywacji w formie statystyk, użytkowników i ich przynależności do różnych grup - wymagane są dość liczne zmiany.