Trdelnik
Trdelnik (a dokładniej Trdelník) jest narodową Słowacką potrawą o chronionej nazwie pochodzenia przez Unię Europejską (tak samo jak Polskie oscypki). Mimo, iż jest on rozpowszechniony i uznany za Słowacki, sprowadził go do tego kraju, do miasta Skalica, dopiero w XVIII wieku węgierski generał József Gvadányi. Dokładniej jeszcze, stało się to za sprawą jego kucharza, który pochodził to z Transylwanii.
Sięgając do źródeł, odpowiednik trdelnika w Rumunii i Bułgarii nosi nazwę Kürtőskalács lub kürtős kalács i oznacza "ciastko z paleniska". Transylwania zamieszkała jest przez Bułgarów, Rumunów i Niemców - dlatego też nazwa przysmaku ma Bułgarskie korzenie.
Nazwa trdelnika pochodzi od wyrazu trdlo, który oznacza drewniany kijek na który zawinięte jest ciastko.
Opis
Trdelnik jest pieczony z ciasta drożdżowego, obficie maczanym w cukrze, który karmelizuje się podczas opiekania. Dodatkowo, po upieczeniu, może być maczany w rozdrobnionych orzechach, aromatyzowanym cukrze, miodzie lub wypełniany np. powidłami.
Charakterystyczny, pusty środek, trdelnik zawdzięcza okrągłemu kawałku drewna na który nawija się wstążki wyrośniętego ciasta, tworząc spiralę. Pieczenie odbywa się przy ogniu (z boku) lub nad rozpalonymi węglami drzewnymi. Obecnie, jak można go kupić na straganach, najczęściej pieczony jest na metalowych cylindrach automatycznie obracanych nad gazowymi palnikami.
Przepis
Przepis[1] jest tłumaczeniem Słowackiej receptury:
Patrze dalej
Przypisy