Pizza: Różnice pomiędzy wersjami

Z Almanach
(Utworzył nową stronę „'''Pizza''' pojawiła się około 3000 lat temu, zaś w swej żywotnej formie została wykreowana na terenie dzisiejszych Włoch. Nazwa jej pochodzi od łacińskiego "p…”)
 
Nie podano opisu zmian
 
(Nie pokazano 1 pośredniej wersji utworzonej przez tego samego użytkownika)
Linia 12: Linia 12:
''6w p.n.e.''
''6w p.n.e.''
Istnieje zapis mówiący, iż żołnierze Dariusz Wielkiego (521-486 p.n.e.) podczas długich przemarszy, piekli na tarczach pewien rodzaj płaskiego chleba, przykrytego serem i daktylami.
Istnieje zapis mówiący, iż żołnierze Dariusz Wielkiego (521-486 p.n.e.) podczas długich przemarszy, piekli na tarczach pewien rodzaj płaskiego chleba, przykrytego serem i daktylami.
<br>
[[Kategoria:Jedzenie]]

Aktualna wersja na dzień 15:06, 3 wrz 2009

Pizza pojawiła się około 3000 lat temu, zaś w swej żywotnej formie została wykreowana na terenie dzisiejszych Włoch. Nazwa jej pochodzi od łacińskiego "picea" - placek z wody i mąki.

Po raz pierwszy słowo "pizza" pozostające w swej pisowni nie zmienione do dziś, pojawiło się około 997 r. we Włoszech. Do tego czasu ta popularna potrawa przechodzi swoje burzliwe etapy rozwoju.

W XVI w. pojawia się akcent polski. na dworze królewskim Sforzów podczas wieczerzy weselnej Królowej Bony z Królem Polski Zygmuntem Starym pojawia się okrągły placek przyprawiony serem, mięsem i innymi specyfikami. Wzbudza podziw i uznanie przypadając młodej parze do gustu.

Pizza na swój ostateczny wygląd czeka do roku 1889, kiedy to za sprawą neapolitańskiego kucharza Raffaela Osposito zostaje zasilona serem o nazwie Mozzarella. Ma to miejsce na okoliczność przyjazdu do Neapolu królowej Małgorzaty. Stąd też bierze swoją nazwę najbardziej znany na świecie rodzaj pizzy - Margherita.


Źródła[edytuj]

6w p.n.e. Istnieje zapis mówiący, iż żołnierze Dariusz Wielkiego (521-486 p.n.e.) podczas długich przemarszy, piekli na tarczach pewien rodzaj płaskiego chleba, przykrytego serem i daktylami.