Klaret
Klaret (ang. "claret", st. ang. "clarrey") od łacińskiego "clarus" (jasny, czysty, przeźroczysty) to czerwone wino z Bordeaux lub napój korzenny na bazie wina białego. Historycznie, od średniowiecza, zwrot określał jasne czerwone (wręcz różowe) wino pochodzące z Bordeaux[1]. W tym wypadku nazwa miała podkreślić jaśniejszą barwę tego trunku, od konkurencji z innych rejonów Europy. W drugim wypadku, było to po prostu korzenne, białe wino przesączone przez worek z przyprawami - występujące w wielu wersjach i odmianach (można je skojarzyć z obecną forma tzw. "grzańca").
Przepis[edytuj]
„ | 205. Clarrey. Take kanel & galinga, greyns de paris, and a lytel peper, & make pouder, & temper hit wyt god wyte wyne & the þrid perte honey & ryne hit þorow a cloþ. |
” |
— "Forme of Cury", Anglia XIV wiek |
Tłumaczenie: "Klaret. Weź cynamon i galangal, ziarna aframonu madagarskiego, i odrobinę pieprzu, zmiel wszystko, wymieszaj z dobrym białym winem i trzecią częścią miodu i przesącz wszystko przez szmatkę."
Z ciekawostek, galangal jest jedną z przypraw nadająca smak dobrze znanej Żołądkowej Gorzkiej.
Przepis współczesny[edytuj]
W wersji uwspółcześnionej, skład jak proponuje Good Cookery
- butelka (0,7l) białego, nie drogiego, słodkiego wina
- ok. 200ml miodu,
- łyżka cynamonu,
- łyżka imbiru,
- łyżka kardamonu,
- łyżeczka białego pieprzu.
Podgrzej wino do ok. 70C i wymieszaj z miodem, nie doprowadzaj do wrzenia i podgrzewaj jak najkrócej się da. Jeśli zajdzie potrzeba - zbierz powstałą pianę. Dodaj wszystkie przyprawy, wymieszaj i odstaw. Po dobie, przyprawy powinny opaść na dno (zależy też od stopnia ich zmielenie) naczynia. Odcedź wino przez kilka warstw szmatki lnianej i odstaw do leżakowania w chłodnym miejscu, na minimum miesiąc. Aby sobie ułatwić zadanie, przyprawy możemy trzymać w szmatce (zrobić gałgan) i w takiej formie moczyć w winie przez noc.
Bibliografia[edytuj]
- ↑ Dr. Vinifera: What is the origin of the Brits’ traditional nickname for Bordeaux wines as “claret”? (ang.). [dostęp 2014-07-25].