Nugat: Różnice pomiędzy wersjami

Z Almanach
mNie podano opisu zmian
mNie podano opisu zmian
Linia 13: Linia 13:


=== Hulwa miodowa ===
=== Hulwa miodowa ===
Poniżej znajduje się tłumaczenie opracowania przepisu Hulwy z [[XV]] wiecznej książki kucharskiej autorstwa Ibn al-Mabrad<ref>[http://www.pbm.com/~lindahl/cariadoc/desserts.html#42 "Cariadoc's Miscellany"], David Friedman i Elizabeth Cook</ref>.
{{Cytat duży|Istnieje wiele jego rodzajów. Pośród nich jest słodkość zrobiona z natif (rodzaj kremu). Mieszasz syrop owocowy (dibs), [[Miód|miód]], cukier lub gęsty syrop owocowy (rubb) w naczyniu, postaw na delikatnym ogniu i mieszaj aż nabierze jednorodnej konsystencji. Ubij białka jajek i dodaje je ciągle mieszając aż stężeje i uzyskasz natif. Po tym, jeśli chcesz cukierki migdałowe dodaj prażone migdały i wymieszaj. Orzechy włoskie, pistacje, orzechy laskowe, pieczona [[:pl:Ciecierzyca_pospolita|ciecierzyca]], pieczony sezam, mąkę (jest to lista alternatywnych dodatków).|"Kitab al Tibakhah" (كتاب الطباخة) autorstwa Ibn al-Mabrad}}


== Bibliografia ==
== Bibliografia ==
Linia 19: Linia 22:
<br>
<br>
[[Kategoria:Jedzenie]]
[[Kategoria:Jedzenie]]
[[Kategoria:Przepisy]]
[[Kategoria:Przepisy kulinarne]]

Wersja z 14:43, 9 paź 2012

Plik:Nougat-damascene.jpg
Nugat z pistacjami w płatkach róży

Nugat to deser składający się z miodu lub/i syropu cukrowego, ubitego białka z jajek i dodatków w postaci orzechów, lub rzadziej kandyzowanych owoców. Skład deseru nie jest ścisły, przez co nie można jednoznacznie określić gdzie przygotowano go po raz pierwszy. Najprawdopodobniej pochodzi z Cesarstwa rzymskiego lub Bliskiego Wschodu. Źródło samej nazwy nie jest jednoznaczne, acz z dużym prawdopodobieństwem powstało na terenach obecnej Francji ze słów języka prowansalskiego pan nogat (chleb z orzechów) lub łaciny nux gatum (orzechowe ciasto). Może też pochodzić od francuskiego określenia "tu nous gâtes" - "rozpieszczasz nas".

Konsystencja nugatu różni się zależnie od przepisu i miejsca pochodzenia, od ciągnącej się i żującej do twardej i kruchej. W wielu regionach świata istnieją różne słodycze, które można uznać za odmiany nugatu jednak posiadają odrębną historię i lokalne nazwy. Mamy więc włoski i hiszpański Turrón, perski Gaz afrykański Kurtzati czy turecki Nogha.

Historia

Ponieważ nie ma jednoznacznie określonego składu i konsystencji nugatu, wiele deserów może być uznanych za jego pierwowzór. Przyjmując że podstawowym składnikiem jest miód i białka jajek poddane obróbce termicznej z dodatkiem orzechów - pierwszą znaną wzmiankę takich przysmaków znajdziemy w rzymskiej książce kulinarnej z IV wieku, "O sztuce kulinarnej ksiąg dziesięć" (łac. De re coquinaria libri decem)[1]. Opisuje ona sos deserowy wykonany z miodu, orzechów włoskich i jajek.

Zestaw składników nugatu jest bardzo charakterystyczny dla potraw Bliskiego Wschodu. Mieszkańcy tych regionów uwielbiają mieszać przeróżne orzechy z miodem, syropami i cukrem - tworząc bardzo słodkie desery. W XV wiecznej Islamskiej książce kucharskiej "Kitab al Tibakhah" (كتاب الطباخة) autorstwa Ibn al-Mabrad (lub Ibn al-Mubarrad) znajdziemy przepis na Hulwę na bazie miodu lub cukru łączonym z białkami jajek i orzechami[1].

Przepisy

Hulwa miodowa

Poniżej znajduje się tłumaczenie opracowania przepisu Hulwy z XV wiecznej książki kucharskiej autorstwa Ibn al-Mabrad[2].

Istnieje wiele jego rodzajów. Pośród nich jest słodkość zrobiona z natif (rodzaj kremu). Mieszasz syrop owocowy (dibs), miód, cukier lub gęsty syrop owocowy (rubb) w naczyniu, postaw na delikatnym ogniu i mieszaj aż nabierze jednorodnej konsystencji. Ubij białka jajek i dodaje je ciągle mieszając aż stężeje i uzyskasz natif. Po tym, jeśli chcesz cukierki migdałowe dodaj prażone migdały i wymieszaj. Orzechy włoskie, pistacje, orzechy laskowe, pieczona ciecierzyca, pieczony sezam, mąkę (jest to lista alternatywnych dodatków).

— "Kitab al Tibakhah" (كتاب الطباخة) autorstwa Ibn al-Mabrad

Bibliografia

  1. 1,0 1,1 Honey Traveler - Nugat
  2. "Cariadoc's Miscellany", David Friedman i Elizabeth Cook