Kołt: Różnice pomiędzy wersjami

Z Almanach
mNie podano opisu zmian
mNie podano opisu zmian
 
Linia 1: Linia 1:
[[Kołt|Kołty]] to ozdoby głowy wypełniane w [[Średniowiecze|średniowieczu]] pachnidłami. Ozdoba ta była charakterystyczna dla obszarów Rusi, acz występowała również na terenach Polski.
[[Kołt|Kołty]] to ozdoby głowy wypełniane w [[Średniowiecze|średniowieczu]] pachnidłami. Ozdoba ta była charakterystyczna dla obszarów Rusi, acz występowała również na terenach Polski.


Słowo kołt, mające swój odpowiednik w języku polskim jako ''kołtka'' lub ''kołstka'', pochodzi od czasowników znanych tak w językach wschodnio- jak i zachodniosłowiańskich, oznaczających "kołysanie, kiwanie i potrząsanie". W Polsce nazwa ta z pewnością funkcjonuje jeszcze w [[XV]] wieku. Świadczy o tym chociażby zapiska sądowa z 1471 roku z terenu ziemi sanockiej. Mówi ona o najechaniu dóbr Jaczka, kmiecia z Jablonyczy (obecnie Jabłonica Polska, pow. Brzozów) przez ludzi Jana Kobyleńskiego, dzierżawcy w Sanoczku i Rogach. W trakcie tego najazdu ukradziono kosztowności jego żony Małgorzaty, w tym również owe coltkhy.
Słowo [[Kołt|kołt]], mające swój odpowiednik w języku polskim jako ''kołtka'' lub ''kołstka'', pochodzi od czasowników znanych tak w językach wschodnio- jak i zachodniosłowiańskich, oznaczających "kołysanie, kiwanie i potrząsanie". W Polsce nazwa ta z pewnością funkcjonuje jeszcze w [[XV]] wieku. Świadczy o tym chociażby zapiska sądowa z 1471 roku z terenu ziemi sanockiej. Mówi ona o najechaniu dóbr Jaczka, kmiecia z Jablonyczy (obecnie Jabłonica Polska, pow. Brzozów) przez ludzi Jana Kobyleńskiego, dzierżawcy w Sanoczku i Rogach. W trakcie tego najazdu ukradziono kosztowności jego żony Małgorzaty, w tym również owe coltkhy.


== Patrz dalej ==
== Patrz dalej ==
[http://bractwo-sanok.widmogrod.info/index.php/page/artykuly/6-kolty.html Kołty]
* [http://bractwo-sanok.widmogrod.info/index.php/page/artykuly/6-kolty.html Kołty]


[[Kategoria:Biżuteria]]
[[Kategoria:Biżuteria]]
[[Kategoria:Higiena]]
[[Kategoria:Higiena]]

Aktualna wersja na dzień 10:24, 12 sie 2012

Kołty to ozdoby głowy wypełniane w średniowieczu pachnidłami. Ozdoba ta była charakterystyczna dla obszarów Rusi, acz występowała również na terenach Polski.

Słowo kołt, mające swój odpowiednik w języku polskim jako kołtka lub kołstka, pochodzi od czasowników znanych tak w językach wschodnio- jak i zachodniosłowiańskich, oznaczających "kołysanie, kiwanie i potrząsanie". W Polsce nazwa ta z pewnością funkcjonuje jeszcze w XV wieku. Świadczy o tym chociażby zapiska sądowa z 1471 roku z terenu ziemi sanockiej. Mówi ona o najechaniu dóbr Jaczka, kmiecia z Jablonyczy (obecnie Jabłonica Polska, pow. Brzozów) przez ludzi Jana Kobyleńskiego, dzierżawcy w Sanoczku i Rogach. W trakcie tego najazdu ukradziono kosztowności jego żony Małgorzaty, w tym również owe coltkhy.

Patrz dalej[edytuj]