Klaret

Wersja z dnia 12:12, 1 kwi 2016 autorstwa Sauron (dyskusja | edycje) (→‎Przepis)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Klaret (ang. "claret", st. ang. "clarrey") od łacińskiego "clarus" (jasny, czysty, przeźroczysty) to czerwone wino z Bordeaux lub napój korzenny na bazie wina białego. Historycznie, od średniowiecza, zwrot określał jasne czerwone (wręcz różowe) wino pochodzące z Bordeaux[1]. W tym wypadku nazwa miała podkreślić jaśniejszą barwę tego trunku, od konkurencji z innych rejonów Europy. W drugim wypadku, było to po prostu korzenne, białe wino przesączone przez worek z przyprawami - występujące w wielu wersjach i odmianach (można je skojarzyć z obecną forma tzw. "grzańca").

Przepis[edytuj]

205. Clarrey. Take kanel & galinga, greyns de paris, and a lytel peper, & make pouder, & temper hit wyt god wyte wyne & the þrid perte honey & ryne hit þorow a cloþ.

— "Forme of Cury", Anglia XIV wiek

Tłumaczenie: "Klaret. Weź cynamon i galangal, ziarna aframonu madagarskiego, i odrobinę pieprzu, zmiel wszystko, wymieszaj z dobrym białym winem i trzecią częścią miodu i przesącz wszystko przez szmatkę."

Z ciekawostek, galangal jest jedną z przypraw nadająca smak dobrze znanej Żołądkowej Gorzkiej.

Przepis współczesny[edytuj]

W wersji uwspółcześnionej, skład jak proponuje Good Cookery

Podgrzej wino do ok. 70C i wymieszaj z miodem, nie doprowadzaj do wrzenia i podgrzewaj jak najkrócej się da. Jeśli zajdzie potrzeba - zbierz powstałą pianę. Dodaj wszystkie przyprawy, wymieszaj i odstaw. Po dobie, przyprawy powinny opaść na dno (zależy też od stopnia ich zmielenie) naczynia. Odcedź wino przez kilka warstw szmatki lnianej i odstaw do leżakowania w chłodnym miejscu, na minimum miesiąc. Aby sobie ułatwić zadanie, przyprawy możemy trzymać w szmatce (zrobić gałgan) i w takiej formie moczyć w winie przez noc.

Bibliografia[edytuj]