Almanach:FAQ

Z Almanach
Wersja do druku nie jest już wspierana i może powodować błędy w wyświetlaniu. Zaktualizuj swoje zakładki i zamiast funkcji strony do druku użyj domyślnej funkcji drukowania w swojej przeglądarce.

To jest zbiór często zadawanych podstawowych pytań i odpowiedzi na temat Almanachu Historycznego.

Jeśli nie możesz znaleźć odpowiedzi na swoje pytanie na tej stronie, poszukaj ich na: Almanach:Pomoc, Almanach:Zasady oraz Almanach:Terminologia.

Możesz też, korzystając ze strony: Almanach:Pytania nowicjuszy zadać nam jakieś pytanie, na które trudno było Ci gdzie indziej znaleźć odpowiedź. Postaramy się na nie odpowiedzieć najlepiej jak umiemy.

Pytania natury ogólnej

Czym jest Wiki?

Wiki to zbiór stron www, które mogą być oglądane i edytowane przez każdego internautę. Wystarczy kliknąć na link Edytuj lub Edycja tekstu tej strony albo inny sugerujący rozpoczęcie edycji. Almanach jest jednym z przykładów Wiki.
Zobacz także: Almanach:Czym Almanach nie jest.

Jakie są cele Almanachu?

Stworzenie encyklopedii historycznej poprzez współpracę wszystkich chętnych. Almanach w zamyśle ma być kompendium wiedzy na tematy szeroko pojętej historii i jej odtwarzania.

Kiedy został uruchomiony Almanach?

Oficjalnie Almanach został udostępniony dla powszechnego użytku 20 listopada 2003r. Jednak samo otwarcie (w sensie formalnym) powinno mieć miejsce gdy już w jego bazie uzbiera się więcej haseł.

Kto jest właścicielem Almanachu?

To interesujące pytanie. Właścicielem serwera, domeny oraz układu stron jest Zakon. Artykuły umieszczane przez Autorów są obłożone licencją GNU FDL i należą do materiałów typu Open Content. Nie można zatem powiedzieć, że właścicielem artykułów zamieszczanych w Almanachu jest Zakon. Zobacz także Almanach:Prawa autorskie.

Kto jest odpowiedzialny za artykuły umieszczone w Almanachu?

Wszyscy Autorzy! Innymi słowy to zbiorowa odpowiedzialność. Nieokreślona liczba osób rozwija różne części tego projektu i każdy może zrobić to, co uważa za stosowne. Nie wyłączając Ciebie! Przede wszystkim warto wiedzieć jak tworzy się artykuły (dobrze też mieć pojęcie, o czym się pisze). Możesz zobaczyć, kto ostatnio poprawiał dany tekst, poprzez kliknięcie na link Historia strony na dole każdego artykułu. Pamiętaj, że jeżeli zobaczysz błędy w ostatniej aktualnej wersji artykułu i nie poprawisz ich, bierzesz na siebie współodpowiedzialność za ich istnienie! Jeżeli nie masz pewności co do materiału, który zamieszczasz, dodaj komentarz na stronie dyskusyjnej redagowanego przez Ciebie artykułu - trzeba wybrać Dyskusja z menu z boku lub u dołu strony. Każda strona ma swoją "podstronę" dyskusyjną (oczywiście strony dyskusyjne nie mają już swoich "podstron"), aby umożliwić przedyskutowanie problemu z innymi. To bardzo pomaga w szybkim usuwaniu błędów, niedokładności oraz nietrafnych sformułowań i jest cenione przez innych Autorów.

Pytania na temat korzystania z Almanachu

Kto może korzystać z Almanachu?

Każdy i za darmo.

Czy mogę cytować artykuły z Almanachu?

Tak, pod warunkiem podania źródła. Warto pamiętać, że cytowanie to nie jest przepisywanie całych artykułów, tylko ich krótkich fragmentów. Zobacz też: Almanach:Prawa autorskie

A jeśli chcę wykorzystać cały artykuł?

To musisz objąć go licencją GNU FDL.

Jak odszukać dany artykuł w Almanachu?

Korzystając z pola Szukaj, które jest u góry i na dole każdej strony. Więcej szczegółów na: Almanach:Przeszukiwanie

Pytania na temat udziału w pracach Almanachu

Kto może uczestniczyć w pisaniu haseł w Wikipedii

Każdy kto chce, pod warunkiem, że będzie to robił z sensem i przestrzegał zasad oraz zarejestruje się w bazie Almanachu.

W jaki sposób mogę wnosić swój wkład?

Poprzez tworzenie nowych oraz edytowanie juz istniejących artykułów (szczegółowe informacje znajdziesz tutaj), reklamę i promocję (zobacz: Almanach:Promocja Almanachu) oraz na wiele innych sposobów.

Dlaczego miałbym chcieć wnosić swój wkład?

Bo jednym z najprostszych sposobów uzyskania większej ilości informacji z Almanachu jest wpisanie tego, co się wie. Często wystarczy jedno (byle sensowne) zdanie, żeby komuś innemu zechciało się rozszerzyć temat.

Zobacz też: Almanach:Dlaczego Almanach jest wyjątkowy.

Gdzie można podyskutować o Almanachu?

Najlepiej na stronie Dyskusja:Strona główna. A jeśli chcesz o konkretnym artykule, to najlepiej na podstronie dyskusyjnej konkretnego artykułu. Można także uczestniczyć w dyskusjach poprzez FREHe (Forum Rekreacji Historycznych) http://www.freha.pl. Jest to również odpowiednie miejsce by w szerszym gronie przedyskutować jakiś problem - FREHa posiada silnik rzeczywiście przeznaczony do forum - w przeciwieństwie do Almanachu.

Mam miliony wątpliwości odnośnie koncepcji Almanachu. I nie wiem... jak mam potraktować projekt poważnie?

Mamy na to gotową odpowiedź, ale jest dość obszerna. Zobacz: Almanach:Nasza odpowiedź na krytykę

Pytania dotyczące edycji

Jak utworzyć stronę Stowarzyszenia/Bractwa?

Informacje dotyczące tworzenia strony stowarzyszenia, znajdują się pod hasłem Almanach:Jak dodać opis grupy do Almanachu. Polecam zobaczyć również spis stowarzyszeń.

Jak zilustrować artykuł?

Sposób 1:
Jeśli obrazek jest umieszczony na zewnętrznym serwerze, należy po prostu podać adres URL obrazka.

Na przykład obrazek:

http://www.ordugh.org/images/BlackDragon.png
został tu umieszczony poprzez wpisanie
http://www.ordugh.org/images/BlackDragon.png


Uwagi

  • Nie należy linkować do zewnętrznych zasobów na innych serwerach chyba że masz tam dostęp i prawo do tamtych zasobów!

Sposób 2:
Można też przesłać obrazek na serwer wiki za pomocą opcji z bocznego menu Prześlij plik, a następnie umieścić go na stronie za pomocą wpisując na początku np.:

<table align=right><tr><td>
[[grafika:test.png]]</td></tr>
<tr><td><center>'''Podpis pod plikiem'''</center>
</td></tr></table>


Uwagi

  • Obrazki przesyłane na serwer Almanachu nie powinny naruszać niczyich praw autorskich.
  • Można skorzystać z listy zasobów graficznych Public Domain.
  • Pamiętaj o opisaniu źródła pochodzenia ilustracji na stronie opisu grafiki (w polu "opis grafiki" podczas przesyłania lub później przez edycję strony otwartej po kliknięciu na grafice).


Pozostałe pytania

Mam pytanie, na które nie odpowiedziało mi FAQ

Możesz je zadać na stronie Almanach:Pytania nowicjuszy, a my Ci postaramy się na nie odpowiedzieć. Możesz również sprawdzić na Almanach:Spis treści przestrzeni nazw Almanachu, czy ktoś już nie zajął się tym problemem.

Uwaga! Jeżeli jesteś nowicjuszem, przeczytaj również: