Almanach:FAQ

To jest zbiór często zadawanych podstawowych pytań i odpowiedzi na temat Almanachu Historycznego.

Jeśli nie możesz znaleźć odpowiedzi na swoje pytanie na tej stronie, poszukaj ich na: Almanach:Pomoc, Almanach:Zasady oraz Almanach:Terminologia.

Możesz też, korzystając ze strony: Almanach:Pytania nowicjuszy zadać nam jakieś pytanie, na które trudno było Ci gdzie indziej znaleźć odpowiedź. Postaramy się na nie odpowiedzieć najlepiej jak umiemy.

Pytania natury ogólnej[edytuj]

Czym jest Wiki?[edytuj]

Wiki to zbiór stron www, które mogą być oglądane i edytowane przez każdego internautę. Wystarczy kliknąć na link Edytuj lub Edycja tekstu tej strony albo inny sugerujący rozpoczęcie edycji. Almanach jest jednym z przykładów Wiki.
Zobacz także: Almanach:Czym Almanach nie jest.

Jakie są cele Almanachu?[edytuj]

Stworzenie encyklopedii historycznej poprzez współpracę wszystkich chętnych. Almanach w zamyśle ma być kompendium wiedzy na tematy szeroko pojętej historii i jej odtwarzania.

Kiedy został uruchomiony Almanach?[edytuj]

Oficjalnie Almanach został udostępniony dla powszechnego użytku 20 listopada 2003r. Jednak samo otwarcie (w sensie formalnym) powinno mieć miejsce gdy już w jego bazie uzbiera się więcej haseł.

Kto jest właścicielem Almanachu?[edytuj]

To interesujące pytanie. Właścicielem serwera, domeny oraz układu stron jest Zakon. Artykuły umieszczane przez Autorów są obłożone licencją GNU FDL i należą do materiałów typu Open Content. Nie można zatem powiedzieć, że właścicielem artykułów zamieszczanych w Almanachu jest Zakon. Zobacz także Almanach:Prawa autorskie.

Kto jest odpowiedzialny za artykuły umieszczone w Almanachu?[edytuj]

Wszyscy Autorzy! Innymi słowy to zbiorowa odpowiedzialność. Nieokreślona liczba osób rozwija różne części tego projektu i każdy może zrobić to, co uważa za stosowne. Nie wyłączając Ciebie! Przede wszystkim warto wiedzieć jak tworzy się artykuły (dobrze też mieć pojęcie, o czym się pisze). Możesz zobaczyć, kto ostatnio poprawiał dany tekst, poprzez kliknięcie na link Historia strony na dole każdego artykułu. Pamiętaj, że jeżeli zobaczysz błędy w ostatniej aktualnej wersji artykułu i nie poprawisz ich, bierzesz na siebie współodpowiedzialność za ich istnienie! Jeżeli nie masz pewności co do materiału, który zamieszczasz, dodaj komentarz na stronie dyskusyjnej redagowanego przez Ciebie artykułu - trzeba wybrać Dyskusja z menu z boku lub u dołu strony. Każda strona ma swoją "podstronę" dyskusyjną (oczywiście strony dyskusyjne nie mają już swoich "podstron"), aby umożliwić przedyskutowanie problemu z innymi. To bardzo pomaga w szybkim usuwaniu błędów, niedokładności oraz nietrafnych sformułowań i jest cenione przez innych Autorów.

Pytania na temat korzystania z Almanachu[edytuj]

Kto może korzystać z Almanachu?[edytuj]

Każdy i za darmo.

Czy mogę cytować artykuły z Almanachu?[edytuj]

Tak, pod warunkiem podania źródła. Warto pamiętać, że cytowanie to nie jest przepisywanie całych artykułów, tylko ich krótkich fragmentów. Zobacz też: Almanach:Prawa autorskie

A jeśli chcę wykorzystać cały artykuł?[edytuj]

To musisz objąć go licencją GNU FDL.

Jak odszukać dany artykuł w Almanachu?[edytuj]

Korzystając z pola Szukaj, które jest u góry i na dole każdej strony. Więcej szczegółów na: Almanach:Przeszukiwanie

Pytania na temat udziału w pracach Almanachu[edytuj]

Kto może uczestniczyć w pisaniu haseł w Wikipedii[edytuj]

Każdy kto chce, pod warunkiem, że będzie to robił z sensem i przestrzegał zasad oraz zarejestruje się w bazie Almanachu.

W jaki sposób mogę wnosić swój wkład?[edytuj]

Poprzez tworzenie nowych oraz edytowanie juz istniejących artykułów (szczegółowe informacje znajdziesz tutaj), reklamę i promocję (zobacz: Almanach:Promocja Almanachu) oraz na wiele innych sposobów.

Dlaczego miałbym chcieć wnosić swój wkład?[edytuj]

Bo jednym z najprostszych sposobów uzyskania większej ilości informacji z Almanachu jest wpisanie tego, co się wie. Często wystarczy jedno (byle sensowne) zdanie, żeby komuś innemu zechciało się rozszerzyć temat.

Zobacz też: Almanach:Dlaczego Almanach jest wyjątkowy.

Gdzie można podyskutować o Almanachu?[edytuj]

Najlepiej na stronie Dyskusja:Strona główna. A jeśli chcesz o konkretnym artykule, to najlepiej na podstronie dyskusyjnej konkretnego artykułu. Można także uczestniczyć w dyskusjach poprzez FREHe (Forum Rekreacji Historycznych) http://www.freha.pl. Jest to również odpowiednie miejsce by w szerszym gronie przedyskutować jakiś problem - FREHa posiada silnik rzeczywiście przeznaczony do forum - w przeciwieństwie do Almanachu.

Mam miliony wątpliwości odnośnie koncepcji Almanachu. I nie wiem... jak mam potraktować projekt poważnie?[edytuj]

Mamy na to gotową odpowiedź, ale jest dość obszerna. Zobacz: Almanach:Nasza odpowiedź na krytykę

Pytania dotyczące edycji[edytuj]

Jak utworzyć stronę Stowarzyszenia/Bractwa?[edytuj]

Informacje dotyczące tworzenia strony stowarzyszenia, znajdują się pod hasłem Almanach:Jak dodać opis grupy do Almanachu. Polecam zobaczyć również spis stowarzyszeń.

Jak zilustrować artykuł?[edytuj]

Sposób 1:
Jeśli obrazek jest umieszczony na zewnętrznym serwerze, należy po prostu podać adres URL obrazka.

Na przykład obrazek:

http://www.ordugh.org/images/BlackDragon.png
został tu umieszczony poprzez wpisanie
http://www.ordugh.org/images/BlackDragon.png


Uwagi

  • Nie należy linkować do zewnętrznych zasobów na innych serwerach chyba że masz tam dostęp i prawo do tamtych zasobów!

Sposób 2:
Można też przesłać obrazek na serwer wiki za pomocą opcji z bocznego menu Prześlij plik, a następnie umieścić go na stronie za pomocą wpisując na początku np.:

<table align=right><tr><td>
[[grafika:test.png]]</td></tr>
<tr><td><center>'''Podpis pod plikiem'''</center>
</td></tr></table>


Uwagi

  • Obrazki przesyłane na serwer Almanachu nie powinny naruszać niczyich praw autorskich.
  • Można skorzystać z listy zasobów graficznych Public Domain.
  • Pamiętaj o opisaniu źródła pochodzenia ilustracji na stronie opisu grafiki (w polu "opis grafiki" podczas przesyłania lub później przez edycję strony otwartej po kliknięciu na grafice).


Pozostałe pytania[edytuj]

Mam pytanie, na które nie odpowiedziało mi FAQ[edytuj]

Możesz je zadać na stronie Almanach:Pytania nowicjuszy, a my Ci postaramy się na nie odpowiedzieć. Możesz również sprawdzić na Almanach:Spis treści przestrzeni nazw Almanachu, czy ktoś już nie zajął się tym problemem.

Uwaga! Jeżeli jesteś nowicjuszem, przeczytaj również: