Almanach:Bieżące wydarzenia

Z Almanach

Rok MMXXII (2022)

25 sierpnia, "Upgrade do MediaWiki 1.38"

Rok MMXXI (2021)

1 marca, Ponownie działa moduł cytowania

Po wielu bojach i nierównej walce (brak dokumentacji, a głównie brak jej aktualizacji od kilku lat), ponownie działa moduł cytowania w edytorze. Ułatwia to bardzo linkowanie do treści na podstawie których wprowadzamy dane.

Rok MMXX (2020)

27 sierpnia, Upgrade MediaWiki do 1.34.2

 • Instalacja nowego silnika MediaWiki do wersji 1.34.2
 • Aktualizacja wszystkich wtyczek

Rok MMXVIII (2018)

3 grudnia, nowa skórka Almanachu

Głównie z powodu wymogu nowego MediaWiki 1.31, ale też z potrzeby dociągnięcia Almanachu do współczesnych standardów - nowa skórka bazująca na domyślnej szacie MediaWiki - Timeless.

29 listopada, aktualizacja silnika MediaWiki do 1.31.1

 • Instalacja nowego silnika MediaWiki do wersji 1.31.1
 • Aktualizacja wszystkich wtyczek
 • Reaktywacja wtyczki Maps
 • Zmiana szablonu podstawowej skórki Almanachu na Timeless

Rok MMXVII (2017)

28 sierpnia, aktualizacja silnika MediaWiki do 1.29.1

 • Instalacja nowego silnika MediaWiki do wersji 1.29.1

15 marca, aktualizacja silnika MediaWiki do 1.28

 • Instalacja (i porządki) nowego silnika MediaWiki do wersji 1.28

Rok MMXVI (2016)

28 października, aktualizacja silnika MediaWiki do 1.27.1

 • Instalacja (i porządki) nowego silnika MediaWiki do wersji 1.27.1

Rok MMXV (2015)

4 grudnia, aktualizacja silnika MediaWiki do 1.26, nowa warstwa prezentacji

 • Instalacja (i porządki) nowego silnika MediaWiki do wersji 1.26
 • Instalacja nowych rozszerzeń do prezentacji grafik

26 listopada, wymiana silnika wyszukiwania na Elasticsearch

 • Instalacja nowego, zewnętrznego silnika wyszukiwania. Jego podstawową zaletą (nad standardowym silnikiem) jest możliwość używania znaków typu "wildcard", wyszukiwanie w kategoriach itd.

Teraz zapytanie może wyglądać tak: incategory:Ubiór incategory:XV kapel* - a w wyniku otrzymamy listę wszystkich stron z kategorii XV wiek, zawierających ubiory i frazę kapelusz, kapelusze, kapelutki itd (wszystko zaczynające się od wyrazów kapel) .Więcej przykładów znajdziecie w zaktualizowanym pliku pomocy.

 • W związku z instalacja nowego silnika, odinstalowanie pluginu "MultiCategorySearch"

11 marca, aktualizacja silnika MediaWiki

 • Aktualizacja silnika MediaWiki do wersji 1.24.1.
 • Częściowe przepisanie skórki "Almanach"
 • Instalacja rozszerzeń TimedMediaHandler i MwEmbedSupport
 • Usunięcie rozszerzenie OggHandler

Rok MMXIV (2014)

29 lipca, aktualizacja silnika MediaWiki

Aktualizacja silnika MediaWiki do wersji 1.23.1. Aktualizacja zależnych modułów.

Rok MMXIII (2013)

22 lipca, aktualizacja silnika MediaWiki

Aktualizacja silnika MediaWiki do wersji 1.21.1. Aktualizacja zależnych modułów, zmiana głównego tematu Almanachu.

20 marca, aktualizacja systemu MediaWiki

Aktualizacja silnika MediaWiki do wersji 1.20.3. Aktualizacja zależnych modułów Validator, Maps, SyntaxHighlight i kilku mniejszych.

Rok MMXII (2012)

3 sierpnia, automatyczne przypisywanie autorów

Almanach od teraz automatycznie tworzy kategorię na podstawie nazwy autora z opisu grafiki. Dodanie rozszerzenia variables.

29 lipca, dodanie gadgetu RefTool

Dodatek do edytora graficznego, narzędzia ułatwiający dodawanie przypisów przy użyciu szablonów. Gadget należy włączyć w ustawieniach użytkownika.

27 lipca, dodany moduł wyświetlania map

Dodany został moduł Maps, pozwalający na wyświetlanie na stronach mapek z zaznaczoną lokalizacją. Więcej informacji znajdziecie w pliku pomocy.

15 czerwca, aktualizacja silnika MediaWiki

Aktualizacja silnika MediaWiki do wersji 1.19.1.

14 czerwca, Zmian Głównego adresu Almanachu

Zmiana podstawowego adresu Almanachu na http://almanach.historyczny.org. Wersja skrócona adresu (do łatwego dyktowania itp. to historyczny.org). Wszystkie poprzednie adresy działają poprawnie i nie zostaną wyłączone - acz system automatycznie przekierowuje na nowy adres.

19 lutego, aktualizacja silnika MediaWiki

Aktualizacja silnika MediaWiki do wersji 1.18.2. Oraz w związku z tym seria zmian i aktualizacji + przejście na nowy główny temat (skórkę) Almanachu - AlmanachNEW.

Rok MMXI (2011)

18 października, dodanie "captchy"

W związku z wzmożona aktywnością botów, zakładających konta, dodałem "captche" podczas rejestracji nowego użytkownika. Wystarczy odpowiedzieć na proste pytanie przy rejestracji ;)

4 lipca, silnika Almanachu zaktualizowany

Silnik Almanachu, MediaWiki, został zaktualizowany do wersji 1.17. Dla zainteresowanych lista zmian (w języku angielskim). Zostały zaktualizowane wszystkie rozszerzenia, dodano WikiEditor.

Rok MMX (2010)

5 października, Almanach ma ponad 1000 artykułów

Dzisiaj Almanach przekroczył "magiczną" liczbę 1000 artykułów!

1 października, wtyczka do wyszukiwania w FireFox

Od dzisiaj można dodać do FireFox'a (i innych produktów zgodnych z OpenSearch) wtyczkę ułatwiająca wyszukiwanie artykułów w Almanachu. Wystarczy że będąc na dowolnej stronie Almanachu, w okienku wyszukiwania rozwiniemy listę wyszukiwarek i klikniemy Add "Almanach (pl)".

24 czerwca, "Filmy w Almanachu"

Dwa nowe rozszerzenia umożliwiające prezentowanie filmów w Almanachu. Pierwsze, pozwala na bezpośrednie przesyłanie filmów w otwartym formacie Ogg do Almanachu. Animacje wbudowuje się w stronę identycznie jak dotychczas obrazki i są wyświetlane przez dowolną przeglądarkę z obsługą HTML5 (przykład). Druga wtyczka umożliwia zamieszanie filmów w postaci odnośników z serwisu YouTube (np. Węgiel drzewny).

13 maja, Nowe rozszerzenie

Doinstalowałem nowe rozszerzenie, MultiSearch pozwalająca na wyszukiwanie artykułów przynależących do kilku kategorii jednocześnie (np. w celu znalezienia obrazów z kategorii "Kategoria:XVII" i "Kategoria:Ubiór" - czyli reprezentacji strojów w XVII wieku). <Sauron 20:54, 14 maj 2010 (UTC)>

26 lutego, Małe statystyki

Almanach posiada obecnie 353 ilustracje, zajmujące ok. 256MB. Utworzone są 121 artykuły w 43 kategoriach. Średnia ilość unikalnych, dziennych odwiedzin to około 180 sesji i 50MB przesłanych danych. <Sauron 10:08, 26 lut 2010 (UTC)>

4 stycznia, Nowe rozszerzenia i zmiana strony głównej

Nowe rozszerzenia RandomImage i IncludeArticle, po drobnych modyfikacjach dodane do Almanachu i załączone na stronie głównej do prezentacji losowego artykułu i ilustracji.

Rok MMIX (2009)

25 Sierpnia, Przenosiny na nowy silnik

Z wielu powodów, a głównie z braku możliwości upgradów istniejącego silnika MedaWiki (był bardzo intensywnie zmodyfikowany bez zachowania kompatybilności z główną gałęzią) - przełączyliśmy Almanach na nowa wersję MedaWiki 1.15. Zostały skopiowane wszystkie stare artykuły. Nie została skopiowana baza użytkowników (za dużo pracy, a i tak niestety większość z Was nie logowała się od bardzo dawna - na życzenie mogę przenieść dane).

Rok MMVI (2006)

26 Października, Czyszczenie

Przegląd części funkcjonalności Almanachu. Poprawki w celu lepszej indeksacji przez przeszukiwarki. Aktualizacje wynikające ze zmian w systemie.

Rok MMV (2005)

17 Sierpnia, Ogólnie zaległe informacje

Serwer w międzyczasie zmienił swoją lokalizacje (z moją - Sauron) zmianą pracy. Równocześnie moja ostatnia aktywność była bardzo znikoma ale niebawem się zrehabilituję! :) Zakończyliśmy ankietę odnośnie tego co sądzicie o Almanachu - niebawem wynik i krótkie podsumowanie.

Rok MMIV (2004)

16 stycznia, Dodany moduł ankietowy i ankieta

Dodałem moduł ankietowy oraz pierwszą ankietę. W związku z tym, że od około tygodnia Almanach jest wyszukiwalny z poziomu Google, pojawia się wiele nowych osób - ciekawi jesteśmy ich opinii na temat naszej pracy...

Rok MMIII (2003)

25 grudnia, Zmiana serwera dla Almanachu

Ze względu na niestabilność poprzedniego serwera przeniosłem silnik Almanachu i jego zasoby graficzne na inny serwer (baza pozostaje gdzie była). Do poniedzialku (29 grudnia) może w związku z tym, brakować pewnych obrazków w hasłach.

8 grudnia, Nowe forum FREHy "Almanach Historyczny"

Po uzgodnieniach z Watcher'em z FREH'y, otworzyliśmy forum "Almanach Historyczny" - zakładamy iż będzie można tam podyskutować o proponowanych zmianach, rozstrzygać sytuacje sporne lub po prostu zasięgnąć rady większego grona. Mam również nadzieje iż umożliwi to w jakimś stopniu zintegrowania FREH'y i Almanachu Historycznego.

29 listopada, Zmieniliśmy cały "layout" Almanachu na nowy...

Mam nadzieje że z pozytywnym skutkiem. Autorem nowego projektu graficznego i logo jest Adam Dzidowski

20 listopada, Otworzenie Almanachu dla ludzi z zewnątrz i czekamy na odzew...

Po licznych zmianach w Almanachu o których można poczytać tutaj, postanowiliśmy otworzyć go dla ludzi z zewnątrz. Jak na razie, mimo wielu odwiedzin odzew jest niewielki a większość ludzi usilnie stara się nie czytać wstępu i szukać informacji o "cepach", "karwaszach"...

12 listopada, Pierwsze próby z silnikiem Wikipedii i zmiany kodu w kierunku pierwotnych założeń Almanachu

Po próbach wszystkie co jest dostępne na rynku Open Source i szacowaniu za i przeciw stworzenia wszystkiego od początku wybór padł na Wikipedię. Jako jednak, że posiada ona bardzo otwarty system edycyjny, brak motywacji w formie statystyk, użytkowników i ich przynależności do różnych grup - wymagane są dość liczne zmiany.